U skladu sa Zakonom o arhivskoj građi i arhivskoj delatnosti („Sl. glasnik RS“, br. 6/2020) sva privredna društva dužna su da donesu i dostave nadležnom arhivu prepis arhivske knjige do 30. aprila 2022. godine. Pored toga postoji obaveza i u pogledu donošenja drugih akata.
1. Najpre donosite akte kojima uređujete rukovođenje arhivskom građom:
• opšti akt o načinu evidentiranja, klasifikovanja, arhiviranja i čuvanja arhivske građe i dokumentarnog materijala i
• opšti akt o načinu evidentiranja, zaštite, i korišćenja elektronskih dokumenata.
Arhivator
Program za arhiviranje svih dokumenata i predmeta usklađen sa novim zakonom
• Elektronsko skladištenje svih vrsta ulaznih i izlaznih dokumenata
• Svi akti potrebni za izvršavanje zakonske obaveze
• Pravne konsultacije u vezi obaveza arhiviranja
Ovi akti se donose u vidu pravilnika kojima uređujete postupanje sa dokumentima nastalim u vašem radu koji se trajno čuvaju, ali i drugim dokumentima vezanim za vaše poslovanje, u štampanom i elektronskom obliku (od npr. dokumentacije vezane za radne odnose, dokumentacije koju podnosite APR, faktura, raznih evidencija, finansijskog poslovanja…).
2. Zatim, dužni ste da sačinite Listu kategorija arhivske građe i dokumentarnog materijala sa rokovima čuvanja, koju morate dostaviti nadležnom arhivu (u svom gradu ili opštini).
Ovim aktom uređujete vrste arhivske građe i dokumenta nastalih u vašem radu i navodite rokove njihovog čuvanja (veliki broj rokova određen je raznim propisima, a druge rokove određujete sami).
Nadležnom arhivu dostavljete ovu listu, a nakon što dobijete saglasnost od arhiva na Listu kategorija, sastavljate Arhivsku knjigu koju takođe dostavljate vašem nadležnom arhivu, odnosno njen prepis.
3. Arhivska knjiga je osnovna evidencija o celokupnoj arhivskoj građi i dokumentarnom materijalu nastalom u vašem radu. Ona obuhvata popis dokumentacije od godine vašeg osnivanja zaključno sa poslednjom završenom kalendarskom godinom i obuhvata celokupnu dokumentaciju. Arhivska knjiga se ne zaključuje na kraju godine, već se neprekidno vodi, a svake godine arhivu se dostavlja dopuna.
U nju upisujete npr. godinu nastanka arhivske građe i njen kratki sadržaj, oznaku, rok čuvanja, količinu, prostor gde je čuvate i druge podatke.
4. Konačno, zakonom je propisana i obaveza da osigurate TRAJNO čuvanje arhivske građe u elektronskom obliku, a pri tom se određeni dokumenti moraju čuvati SVAKODNEVNO.
Šta ovo zapravo znači – znači da ste prema zakonu dužni da dokumente u elektronskom obliku čuvate u programu (softverskom rešenju), koji mora biti pouzdan, a pri tom propisano je i kako se čuvaju, odnosno evidentiraju elektronski dokumenti:
Evidentiraju se sledeći podaci: vaš matični broj, odnosno JMBG; naziv, sedište, odnosno prebivalište; organizaciona jedinica; ovlašćeno lice; jedinstvena oznaka dokumenta; broj, vrsta i opis dokumenta; izvorni oblik: papirni, odnosno elektronski; format u kome se dokument čuva; datum nastanka, odnosno potpisivanja i/ili pečatiranja; broj kvalifikovanog elektronskog sertifikata; rok čuvanja; datum arhiviranja i drugi podaci.
Za neizvršenje ovih obaveza predviđene su velike prekršajne kazne od 50.000 do 2.000.000 dinara.
U VEZI SA OVIM PRAVNIM AKTOM (DOKUMENTOM) IMAMO I:
IMATE PITANJE?
Pišite nam
Pozovite nas
026 644 430
Kliknite na ikonicu iznad kako biste nas pozvali.
Pokrenite čet sa nama
Kliknite na ikonicu iznad kako biste pokrenuli čet prozor u donjem desnom uglu.